CHP ve BATI VİZYONU « GYD Haber

19 Temmuz 2024 - 05:41

CHP ve BATI VİZYONU

CHP ve BATI VİZYONU
Son Güncelleme :

05 Aralık 2022 - 9:09

97 Görüntülenme

Sevgili okuyucularım;

       Birkaç haftalık bekleyişten sonra, 3 Aralık’ta İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “ikinci Yüzyıla Çağrı toplantısını ” 70 kişilik akademisyen grubunun çalışmalarının belge sonucu ile “Bir liderin aklın yolu ile tüm güçleri birleştirip, konusunun en iyilerine görev vererek, ülkeyi fabrika ayarlarına döndürme hedefidir” sözleriyle tanıtımını yaptığı “Vizyon” çalışmalarını saatlerce, 4 ARALIK Pazar günü saat 14.00’te İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda görsel sunumla Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke,  ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman Jeremy Rifkin, Prof. Daron Acemoğlu,  Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve eski TCMB Baş ekonomisti Hakan Kara ve Koordinatörü Hacer Foggo tarafından, Üniversite’de ders anlatan hocalar görselliğinde başarılı sunumla gerçekleştirildi. Başlangıçta heyecan doruklarda olsa da, gittikçe yerini uyuşukluğa, uyuyanlara ve ara, ara salondan çıkmaların olduğu görüldü.

          Toplantıya,CHP üst düzey yetkililerinin, Millet vekillerinin, yerel yöneticilerin, iş adamlarının veya temsilcilerinin ve siyasi analistlerin katılımıyla yaptıkları; “CHP’nin, İkinci Yüzyıla Çağrı Toplantısı” kapsamında, iktidar hazırlıkları parti örgütü ve kamuoyunun bilgilendirilmesi  Kaynaklar, vizyon belgesine ilişkin çalışmaların sunumu ile halkın karşılarına çıkılacağı anlatılmış oldu

      Vizyon belgesinin baş aktörü eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu bazı dünya liderlerine danışmanlık yapan Jeremy Rifkin. “CHP Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırladığı program ve projeleri, yol göstericiliği, uluslararası saygınlık gören, bilim insanlarının görüşlerine yer vererek onlarla birlikte sunmayı tercih etiği gözlemlenmiştir.”  Vizyonun güzel bölümü bu olabilir.

   Dikkat çeken bir bölüm ise, “Türkiye temiz parayla büyümeli, kara parayla değil.” Diyorlar.

    Temiz para sunumun kaynağında gösterilmeye çalışıldığı gibi ABD, AB ve İNGİLTERE’ den mevcut galiba.

  CHP yüzünü “Batıya” dönüyor, Umudu “ABD, AB ve İNGİLTERE’” Orta Doğu ve Güney Kafkasya için sinyal yok. CHP eski ABBD karşıtlığını terk ediyor.

     ABD ekonomisine Baktığımızda; Kasım 2022 de beklenenden daha fazla insan istihdam edildiği ve yavaşlama ile ilgili artan endişelere rağmen çalışanların ücretleri artırıldığı. Bu durum Federal Rezerv’in  faiz artırım oranını yavaşlatmaya yettiği. ABD Çalışma Bakanlığı, raporunda, “ Tarım dışı alanlarda 263.000 işin geçen ay arttığını belirtirken. Ekim ayı verileri, ücretlerin 261.000 yerine 284.000 arttığını göstermek için daha yüksek bir oranda revize edildi” diyor. Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, maaşların 200.000 artacağını tahmin ediyor. Tahminler 133.000 ila 270.000 arasında değişmektedir. İstihdam, aralarında bulunduğu teknoloji şirketlerinin de binlerce işi kestiğini duyurmasına rağmen ayakta kalmaya devam ediyor olmaları önemli.
ABD bu, İşsizlik oranı değişmeden %3,7’de seyretmektedir. Ortalama saatlik kazançları, Ekim ayında% 0.5 ilerledikten sonra% 0.6 arttı. Bu, yıllık ücret artışını Ekim ayındaki %4,9’dan %5,1’e yükseltti. Ücretler Mart ayında yüzde 5,6’ya ulaştı. AB’de  ve AB ülkeleri enerji krizin de olmasına rağmen çalışanların ücretleri artırılıyor. Bu durumu, sakın ülkemizle kıyaslamayalım.. !

  Öyle ya; Orta Doğu, Birleşik Arap emirlikler kanayan yaraya işeme.ler bile, Rusya, İran kesinlikle müştereklik yaratmazlar. CHP 200 Yıl Vizyonunda, Güney Kafkasya devletleri ve Azerbaycan da bir noktada da olsa yer almadı.

     Oysa; Azebaycan bu güne kadar Türkiye ekonomisine 19,5 milyar dolar, Azerbaycan ekonomisine ise 12 milyar dolar yatırım yaptı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ajansı (KOBIA) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Muhammediv, Bakü’de düzenlenen Türkiye Finans Sektörü Liderleri Zirvesi’nde Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yapılanları açıklarken, “Şu anda Türkiye’de yaklaşık 2.000 Azerbaycan şirketi ve Azerbaycan’da 4.100’den fazla Türk şirketi var” diyor. “Küresel ekonomide yaşanan süreçlere rağmen, her alanda olduğu gibi Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde de dinamik bir gelişme var. İki ülkenin ticaret döngülerinin yıllık değeri 2016 yılında 2,3 milyar dolar, ancak 2021’de 5 milyar doların iki katıydı. Ocak ve Eylül 2022 arasında bu rakam 4,2 milyar dolardı. 25 Şubat 2020’de olduğunu belirterek, KOBIA başkanı şunları ekliyor: “İki ülke arasındaki uzlaşmacı ticareti teşvik etmek için Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türk hükümeti arasında Tercihli Ticaret Anlaşması (PTS) imzalandı.” Diyor. Bununla kalınmayarak Enerji ve yer altı kaynakların işletilmesi, savunma alanında stratejik bütünsellik ve yatırımlar göz ardı edilemeyecek ölçüdedir. CHP Güney Kafkasya politikasını geliştirmesi için, Kültürel ve ekonomik iş birliği sağlayıcı kadrolarına ihtiyaçlarının açık olduğu aşikardır. Güney Kafkasya’da Azerbaycan’a verilmeyen mesajlar, Güneşin doğuşuna sırt çevirmeye benzer.

     CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde de İstanbul’dan 23. Dönem Milletvekili seçildi ve 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı’nda, tek aday olarak CHP’nin 7. genel başkanı olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun en büyük özelliği “ittifak kurmakta” olduğunu belirtmeden geçmek olmaz. “Kılıçdaroğlu’nun en büyük özelliği konuların uzmanları ile Türkiye’nin en büyük koalisyonunu oluşturma çabasında başarılı olmasıdır.”deniliyor. Bu noktadan hareketle 2014 Yılında  MHP ile ittifakın da çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı ve kaybetmesi ile ilgili, parti üyeleri seçim sonrası kahvelerde,pazarlarda ve kulislerde, “Ekmeleddin’i getirdin bizi tekmelettin” diyorlardı. Parti içi uzlaşı arayarak, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’yi aday göstermesi ikinci olarak büyük eleştiriler yaratmıştı.

     Şimdi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Baş danışmanlığına getirdiği “Benim yeni endüstriyel dönüşüm başkanım” diye tanıttığı Jeremy Rifkin, dünyaca ünlü Amerikalı bir ekonomist sayılır. Jermiy Rifkin aynı zamanda ABD’nin Maryland eyaletine bağlı Bethesda kenti merkezli Ekonomik Eğilimler Vakfı’nın (FOET) kurucu başkanıdır.  Jeremiy Rifkin’ın tavsiyelerine uyarak,  DSP’nin çöküşünü hazırlayan, Kemal dervişin Bülent Ecevit’e “ DSP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ı” önermesine benzer bir öneri alması beklenemez tabi.

   Ülkemizin 70 yıllık politikalarından bu yana dünya genelinde hüküm süren sıcak para ihtiyacına bağımlılığı ABD’ye bağımlılık, son 30 yılda ise, Kemal Derviş’in ekonomik programına bağlı olarak, iktidara getirdiği siyasi partiler uzun sürmeyen politikalarına zor dayanarak, bu kez de sıcak para musluğunu kısarak iktidardan düşürmeye çalıştığı görülmüştür. Mevcut iktidarın 18 yıllık iktidarında bütün siyasi- ekonomik ve kitlesel tabanını sıcak paraya göre şekillendirdiği analistler tarafından belirtilmektedir..

     “Sıcak Para” sen nelere muktedirsin! Ne dersiniz bu vizyon Türkiye’nin AB üyeliğini sağlar mı?

      Sağlıkl yaşayın, sağlıcakla kalın.