SU’DA YANDI ; « GYD Haber

24 Haziran 2024 - 04:24

 SU’DA YANDI ;

 SU’DA YANDI ;
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2021 - 16:57

230 Görüntülenme

    

SU’DA YANDI ;

 

Sevgili Okurlarım;

Üç tarafı denizlerle çevrili Ülkemizi felaketler kovalamaktadır.

Yaklaşık 5 gündür devam eden orman yangınlarıyla mücadele tüm hızıyla sürse de, Yangınlar bölgesinde yaşananlar ben insanım diyenlerin yüreklerini yakıyor. “Bıyık altından gülenlerde var!” Kimi, Terör olayı kimi Sabotaj, Kimi de Rant kokuyor diyor!

     Devam eden orman yangınlarıyla mücadelede Devlet, Yerel Yönetimler ve Vatandaşlar tarafından tüm hızıyla sürdürülüyor. Yangın bölgesinde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bir tehlikeye dikkat çekerek, “Yangının söndürülmesinin zor olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Bugün saat 12.00’den itibaren nem yüzde 10’a düşüyor. Bunun anlamı çok daha büyük, dikkatli olmalıyız. Çalışmalarımızı bu duruma göre koordine edeceğiz” diyor.

      Tarım ve Orman Bakanı ülke genelindeki yangınlarda üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkenin güneyinde iki gündür şiddetli yangın yangınları devam ediyor. “Şu ana kadar 100 kişi tahliye edildi, tıbbi müdahalede bulundu ve vatandaşların malları zarar gördü. Kurtarma ekipleri yangınları kontrol altına almaya çalışıyor.” diyor.

Televizyon görüntülerine baktığımızda, itfaiye ekipleri turistik yerlerin yakınında helikopterlerle çıkan yangınları söndürmeye çalışırken insanların yanmış binalardan ve tarlalardan kaçtığı görülüyor. Kaçanlar yalnız insanlar mı? Oysa, yaşamını ormanda idame ettiren hayvanların ve canlıların çığlıkları yürekleri yakıyor.

Antalya’nın 45 kilometre doğusundaki Manavgat ilçesi ve çevre köylerine orman yangınlarının çoğalarak sıçraması, vahşetin genişlemesine neden oldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasında “Manavgat’ın kuzeydoğusundaki tahliyeler sırasında 82 yaşındaki bir adamın cesedinin bulunduğunu söyledi. Ayrıca Manavgat’ın doğusunda iki kişinin daha cesedi bulundu derken, Antalya’da 18 köy ve bölgenin yanı sıra Manavgat hastanesini de boşaltıldı. Ve komşusu Adana ve Mersin’de de 16 köyün boşalttığı bildirdi.”

Yangın söndürme çalışmalarına bir uçak, bir insansız hava aracı, 19 helikopter, yaklaşık 250 ekipman ve 960 canlı kuvvetin katılımıyla başlatıldığı açıklandı! Yeterli bir ekipman mı?

Beraberinde, Antalya ve Muğla’ya bağlı Yangının etkileye bileceği bölgelerdeki evler boşaltıldı. Çok sayıda ev, ofis, tarım, tarım alanı, otel ve araç yangından etkilendi.”

Ülkemizin güneyi, Akdeniz kıyıları, sıcak ve sıcak yaz havası nedeniyle sık sık orman yangınlarına maruz kalıyor. Bu mevcut yangınların şimdiye kadarki en büyük yangınlar olduğunu görülmektedir.

Bakan Pakdemirli, Salı gününden bu yana Türkiye’nin 81 ilçesinin 13’ünde 41 orman yangını yaşandığını, bunlardan 31’inin kontrol altına alındığını söylerken, daha fazla bölgede, İzmir ve Aydına bağlı orman yangınları soru işaretleri ile karşılanmaktadır.

Ve yine Televizyon görüntülerinde, Ege sahil beldesi, Didim, Bodrum, Milas ve Marmaris’te yerleşim alanlarının yakınındaki tepelerde de yangın çıktığıda görüldü.

Tarım Orman Bakanının sık, sık açıklamalarına bakıldığında; “Artık eskimiş, miadı dolmuş, herhangi bir uçağı kullanma lüksümüz yok. Bir ağaca bile paha biçemeyiz. Helikopter filomuzu 27’den 39’a çıkardık, son günlerdeki takviyelerimizi de 45’e çıkardık. Uçak filomuzu takviyelerle de 15’lere çıkardık. Ülkeler arasında yangınla ilgili araç alışverişi yapılması son derece doğal bir şeydir. Diyor! 15 uçağın kaçı kullanıla biliniyor? İhale usulü kiralanmaların yeterlimi olduğu vatandaşın kafasında soru işareti yaratmaya yol açtığı görülmektedir. Yangına müdahale eden söndürme Erenjörünün 4 personelinin, ikisinin yanarak şehit olması, ikisininde yanıklar nedeni ile tedaviye alınma haberleri içimizi yakıyor. Azerbaycan dan gelen yardım ekipmanları ve müdahale, söndürme ekipleri yüreklere su serpti.

Sayın Cumhur Başkanı “uçak filosunu ve ekipmanlarını yenileyemeyen THK suçludur diyor.” Devletlerarası yangın uçak transferlerinin kaçınılmaz olduğunu Komşu Ülkelerden Rusya ve Ukrayna’dan uçakların Azerbaycan’dan ekipmanların geldiğini belirtiyor.

Eskiden Kurban derileri ve fitreler THK’na verilirdi. Günümüzde THK’nın Ekonomik gücü erozyona uğratıldı galiba.

Son Dakika Haberlere baktığımızda: Alevler hızla ilerliyor! Türkiye’yi saran Orman yangınlarına karşı Ormanlara girişleri yasaklamak yeterli olur mu, alınan tedbir kararları bu mu olmalı?

 

 

Dünya’ya baktığımızda, sıcak  hava dalgası, ABD-Meksika sınırında rekor seviyeye ulaşmıştır. ABD de Göçmenler için ölümcül bir durum yarattığı açıklanıyor. Sadece Haziran ayında, ABD’nin Arizona eyaletindeki Sonoran Çölü’nde 43 ceset bulundu. Taxon İnsani Sınırlar grubu, 3145 millik sınır bölümü boyunca tıbbi muayene teşkilatından alınan bilgiler kullanılarak ceset arama çalışması yapıldığını açıkladı.

Ulusal Meteoroloji Servisi Haziran ayında sıcaklıkların düzenli olarak 43 derecenin üzerinde olduğunu ve Arizona’nın Phoenix ve Taxon bölgelerinde sıcaklıkların rekor seviyelere ulaştığını bildiriyor. Haziran ayında Arizona’daki göçmen ölümlerinin trajik bir şekilde yüksek olduğunu, ancak anormal olmadığını belirtmiş. Oh ne güzel! Ölümler artık normal karşılanmaya başlıyor.

Ve daha da dikkatli olunması gerekiyor. Ölüm sıcaklıkları Türkiye’nin kapısını tekmeleyerek çalmaya başlıyor. Marmara, Ege ve Akdeniz 40 dereceyi aşarak 50 dereceye dayanacağı açıklanıyor. Gronlandda Florida eyaleti büyüklüğündeki Dev Buz kitlesinin eridiği açıklandı.

Ayılana Gazoz, Bayılana Gazoz “Mete Gazoz” Milli Sporcumuz, Olimpiyatlarda altın madalyayı OKCULUKTA Türkiye’ye kazandırdı. Filenin Sultanları Olimpiyatlar da çeyrek finali zorluyor. Yüreğimize su serpmiş oldular.

Ve Şair diyor;

Gök Tanrı yakmaya karar verdi/Nil Nehrini ikiye böldü/Fravun’un orduları boğularak öldü/Tanrı Nil’in etrafını ateşle sardı/Nil Yandı.

İnsanoğlu Oman’a dayandı/ Orman Yandı/Gök Tanrı Yağmurunu göndermedi/Keklikler uçtu/Domuzlar, Tavşanlar Denize dayandı/ Denizde SU’da yandı.

Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.