TGF 67. Başkanlar Konseyi Toplantısı Tekirdağ’da Gerçekleştirildi « GYD Haber

24 Haziran 2024 - 04:42

TGF 67. Başkanlar Konseyi Toplantısı Tekirdağ’da Gerçekleştirildi

TGF 67. Başkanlar Konseyi Toplantısı Tekirdağ’da Gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

05 Eylül 2022 - 11:35

107 Görüntülenme

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 67. Başkanlar Konseyi toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan, Balkanlardan ve KKTC’den 130’un üzerinde gazeteci, cemiyet başkanı ve yöneticisi katıldı.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 67. Başkanlar Konseyi toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan, Balkanlardan ve KKTC’den 130’un üzerinde gazeteci, cemiyet başkanı ve yöneticisi katıldı.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, ‘’yerel basın susturuluyor, kapanmaya zorlanıyor, sesi kesiliyor, ekranlar kapatılıyor ve Demokrasi yok sayılıp basın özgürlüğüne kilit vuruluyor’’ dedi.

Manisa’yı Temsilen Toplantıya Katılan Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın “Yasal düzenlemelerin Yapılmasına Katkı Sağlamaz İsek Hep Sorunları Tartışır Dururuz” Dedi.

Batı Trakya Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğindeki programa Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TGF Onursal Başkanı CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal, bu organizasyonun Tekirdağ’da olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan ve KKTC’den meslektaşımız ile Tekirdağ’da buluştuk. Mesleğimizin sorunlarını burada tartışacağız. Tekirdağ zaten ilklerin şehri. Bu organizasyona destek veren Büyükşehir belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel başkanı Yılmaz Karaca da yerel basının içler acısı durumunu anlatarak, siyasi irade tarafından Anadolu basınının bitirilmek istendiğini söyledi ve şu görüşler yer verdi.

“Anadolu basının sorunlarını sürekli dile getirdiğimiz halde basının sorunlarına bir türlü eğilmeyenlerin adeta ‘Gözleri görmüyor, kulakları da duymuyor’. Çok uzun zamandır dile getirdiğimiz duyurularımızda ve görüşmelerimizde anlattığımız basının sorunları ve çözüm önerilerimizden hiçbiri yerine getirilmedi. Hak ettikleri halde basın kartlarını alamayan birçok gazeteci meslektaşımız mağdur edilmektedir. Sektörün en önemli sorunlarından biri bir türlü çözülemeyen internet medyasıdır. Gazeteci olmayanlar tarafından yapılan internet siteleri, kimliğimizi kötüye kullanıp pimi çekilmiş bomba gibi ortalıkta dolaşmaktadırlar. Tekirdağ’dan tekrar sesleniyoruz. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Karaca, Türk Dünyası gazetecileriyle olan ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi için de çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi

 

Atilla Sertel : “Basın özgürlüğünde gerideyiz”

TGF Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Türkiye’nin basın özgürlüğünde çok geride olduğunu belirterek, “Yeni yasa demoklesin kılıcı gibi. Niyete bağlı yargı sistemi oluşturulmuş. Basının gözünü korkutan ve cezalandıran bir sistem. Yeni yasa, basının tepkisi ile geri çekilmiş gibi gösteriliyor. Gazetecilerin ekonomik taleplerini karşılamak yerine basını yok etmeye çalışıyorlar” dedi. Sertel, RTÜK’ü ayrımcılık yapmakla eleştirirken, Basın İlan Kurumu’nu da ‘Basın İnfaz Kurulu’ olarak niteledi.

 

Kadir Albayrak : “Basına destek oluyoruz”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, basının zor durumda olduğunu belirterek, “Biz basının zor durumda olduğunu biliyoruz ve bu nedenle elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Türkiye’den ve yurt dışından bu kadar gazeteciyi Tekirdağ’da ağırlamaktan çok mutluyuz” dedi.
Albayrak, Tekirdağ’ın hem nüfus hem de tarım ve sanayi alanında önemli bir şehir olduğunu kaydederek, önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırım ile önemli bir noktaya geleceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin sorunlarının basına sorun olarak yansıdığına vurgu yapan Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın” Türkiye’de sorun varsa basının da sorunları var. Türkiye’de ne sorunu var?  Demokrasi sorunu var bunu dile getirmek gerekiyor” dedi.

 

Milletvekili Atilla Sertel’in Konuşmasına atıf yapan Aydın “ Milletvekilimizde çıktı burada konuştu etti ama ben şunu beklerdim. Biz buradan yarın Yılmaz Karaca Başkanımızla Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderelim. Gönderdiğimiz zaman Türkiye Büyük Millet Meclisinde bizimle ilgili neler yapacak, demokrasi adına neler yapacak. Bunların takipçisi olacak mıyız tabi ki olacağız olmak zorundayız. Yanına gidebilecek miyiz elbette gideceğiz çünkü Yılmaz Karaca Gerçekten bu güne kadar Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşunun önderliğini yapıyor. Aynı zamanda da Yılmaz Karaca gerçekten bu işi fevkinde yapıyor. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum inşallah onu milletvekili ve daha önemli görevlerde de görmek bize nasip olur diye konuştu. O konu dada gereken çalışmaları yapacağız. Ancak şunu unutmamamız gerekiyor ‘şu kurul ve kuruluşlar özgür olmalı’ bunlar nasıl olur? Ancak demokrasi ile olur.

 

Demokrasi ve özgürlüklerde Türkiye’nin geride olduğunu söylendiğini ama buna rağmen şikayet edenler de dahil yeterli mücadelenin kimse tarafından yapılmadığına dikkat çeken Aydın “İlk başta yapacağımız şudur Siyasi Partiler Yasasını, hala bakın burada kimse söylemiyor, değiştiremiyorsunuz, gündeme getiremiyorsunuz, iktidar da muhalefette bu konuda hiçbir adım atmıyor” diye konuştu.

Aydın şöyle devam etti, “İstediğimiz Kadar biz ağzımızla kuş tutalım eğer bu yasal düzenlemelerin yapılmasında eğer katkı sağlamaz isek korkarım ki her toplantıda bu konuları konuşacağız, bundan sonraki toplantılarda da hep bunları konuşup sorunları tartışacağız, sorunları tartışmaktan öte çözüm önerişlerimizi ortaya koyup yol haritamızı çizmemiz gerekiyor”.

 

GAZETECİLER SORUNLARINI TARTIŞTI

Başkanlar Konseyi toplantısında söz alan cemiyet başkanları ve gazeteciler, mesleki konulardaki önerilerini dile getirdiler. Gazeteciler, özellikle hükümet ve siyasetçilerin Anadolu basınına destek vermeleri gerektiğini kaydettiler.