TGF Genel Başkanı Karaca Malatya’dan Seslendi; “Gazeteciler 10 Ocak’ta mutlu değil” « GYD Haber

19 Temmuz 2024 - 06:44

TGF Genel Başkanı Karaca Malatya’dan Seslendi; “Gazeteciler 10 Ocak’ta mutlu değil”

TGF Genel Başkanı Karaca Malatya’dan Seslendi;  “Gazeteciler 10 Ocak’ta mutlu değil”
Son Güncelleme :

09 Ocak 2023 - 6:45

89 Görüntülenme

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü programında yaptığı konuşmada, “Gazeteciler 10 Ocak’ta mutlu değiller. Umarız ki 2023 yılı gazetecilerin sorunlarının çözüldüğü yıl olur, 2024 yılının 10 Ocak gününü bayram havasında kutlarız” diye konuştu.
Malatya Valisi Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekilleri, ilçe Belediye Başkanları ile gazetecilerin katıldığı programda gazetelerin ve medya çalışanlarının yaşadığı sorunları aktaran TGF Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Biz TGF olarak yılın 365 günü çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gazetecilerin 10 Ocak’ta mutlu olduklarını söyleyemeyiz çünkü Anadolu’da halen daha asgari ücret bile alamayan yüzde 50’nin üzerinde çalışan var. Pandemi döneminde söylediğimiz gibi, Devlet mutlaka medya çalışanlarına karşılıksız destek vermelidir. Resmi ilanlara yüzde 100 zam yapıldı Basın yasası çıkarıldı. İnternet yönetmenliği eksiklikleri ile ortaya koyuldu. Temenni ediyoruzki 13 Ocak’ta yapılacak Basın İlan Kurumu Genel kurulunda sıkıntılar giderilir. 2023 yılında Basının sorunlarının çözümü noktasında desteklerinden dolayı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a, AK Parti Medya Başkanı Hamza Dag’a, AK Parti MYK üyesi Öznur Çalık’a, Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Cahit Erkılinç’a teşekkür ederiz”dedi
Televizyonlara haksızlık yapılıyor
Konuşmasında uydudan yayın yapan televizyonların sorununa da değinen Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Televizyonların durumu çok kötü. Anadolu’da uydudan yayın yapan televizyonların sayısı 100’den 41’e düştü. Televizyonlar imkansızlıktan kapanıyor. Uydu bedellerinin mutlaka aşağı çekilmesi lazım. Gazetelere resmi ilan veriliyor ama televizyonlardan para alınıyor. Bu, haksızlık ve adaletsizlik. Bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesi lazım. Umuyorum ki 2023 yılında gazetecilerin yaşadığı sorunlar çözülür ve 2024 yılında 10 Ocak bayram havasında kutlanır” diye konuştu.
Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın da gazetecilerin çok zor koşullar altında görevlerini yaptıklarını belirterek, meslektaşlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
Gecede ayrıca meslekte 35 yılını dolduran gazetecilere plaket takdim edildi.