UKRANYA NEREDEN NEREYE? « GYD Haber

24 Haziran 2024 - 04:24

UKRANYA NEREDEN NEREYE?

UKRANYA NEREDEN NEREYE?
Son Güncelleme :

01 Mart 2022 - 9:59

99 Görüntülenme

UKRANYA NEREDEN NEREYE?
Sevgili Okuycularım;
Rusya’nın Ukrayna sınırları etrafında çember oluşturmaya başlaması ile Savaş çığırtkanları ve silah tüccarlığı yapan Emperyalist devletler ellerini ovalamaya başladılar. Ukrayna tarihine hafızalarımızın köşesinde kaldığı şekilde bakarsak, 2. ci Dünya savaşında Nazilerden kurtuluşu, Ukrayna’nın ekonomik yapılanması silah ve uçak sanayisinin oluşumunun SSCB tarafından sağlandığı tarihe yaddaşlık yapar iken, 20 Ocak 1990 tarihindeki, Bakü katliamında Rus birlikleri topluluğunda Ukranyan’ın yer aldığı bilinmektedir. Bunlar tarihin hafızalarımıza hatırlattıklarıdır!
Ukrayna’ya günümüz gözüyle bakıldığında ise; Demokratik ülkeler ve AB tarafından, Demokratik olmayan baskıcı bir ülke, düşünce adamları ve gazetecilerin tutuklandığı, faili meçhul aydın insanların cinayetlere kurban edildiği bir konumda anılan nitelikteydi. Bu savaşla mazlum konumuna taşındı.
Savaş, Rusya-Ukrayna’ya kapsamında Putin ve Zelensky’i gündeme oturtmaktadır. Bizi düşündürmesi gereken konu ise, Montrö antlaşmasındaki konumumuz gereği Karadeniz’e ABD donanması ile ordusunu NATO üyesi olarak sokmak mı, Rusya’nın Karadeniz dışındaki savaş gemilerinin boğazlardan geri dönüşümüne müsaade etmek mi olmalıdır? Düşündürücü soru. Zelensky Ukrayna’yası silah yoksunu bir ülke olmadığı biliniyor. Dünyanın en çok silah üreten ve satan 9.cu Ülkesidir. Ukrayna halkı silahlanma istemlerini silah satan iş yerlerinden bol miktarda temin ettiği görülmektedir. Halk Rusya’ya karşı silahlanarak direnecektir.
Ukrayna için, ve Savaşın bölgemize yayılmaması için; Başta Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna arasında büyük bir çaba sarf ettiği görülmektedir.
Diğer çaba sarf edenlerin içerisinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i görmekteyiz. Savaşın ve işgalin ne demek olduğunu bilen ve acısını yaşayan bir lider olarak; Masum insanların ölmelerini, sakat kalmalarını, yurtlarından kovulmalarını istemeyen bir liderdir.
26 Şubat’ta Azerbaycan ve Ukrayna cumhurbaşkanları arasında bir telefon görüşmesi Oldu. Vladimir Zelenski İlham Aliyev’den yardım talep ediyor. İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak, ateşkesi sağlama, Ukrayna’yı bir sömürgeye dönüştürme cabalarına karşı, Ukrayna halkının ihtiyacı olan akaryakıt, ilaç ve tıbbi malzeme yardımlarında bulunulacağını belirtiyor. Vladimir Zelenski ve İlham Aliyev’e bu konuda Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla minnet duygularıyla teşekkür ediyor.
Azerbaycan’da Halk tarafından, Ukrayna’ya destek mitingleri düzenlendi. Yapılan gösterilerde “Ukrayna da, Savaşa Hayır!”, “Ukrayna halkı seninleyiz”, Ukrayna’yı Destekliyoruz” sloganlar yer aldı. Mitinge katılımcıları tarafından yayınlanan bir bildiride, Rusya’nın uluslararası hukuk normlarına ve ülkelerin toprak bütünlüğü ilkesine aykırı olarak Ukrayna’ya asker göndermesi kınandı.
Ukrayna’nın Azerbaycan Büyükelçisi Miting yapan halkın karşısına çıkarak, Büyükelçi Oleg Kinchenko; Azerbaycan halkına ve Yönetimine yardım ve destekleri ve “Azerbaycan hükümetinin sağladığı, insani yardım ve SOCAR’ın Yangın söndürme ve acil yardım araçlarına ücretsiz yakıt veriyor olmasından dolayı” teşekkür ediyor.
SOCAR’ın resmi sözcüsü İbrahim Ahmadov, Facebook’ta Paylaşımda bulunarak, “Ukrayna’da faaliyet gösteren SOCAR Energy Ukrayna, hümanizm ilkelerinin rehberliğinde acil tıbbi bakım ve itfaiye hizmetlerının araçlarına ücretsiz yakıtla destek verceklerinin” duyurusunu yapıor.
Zelenski; “28 ŞUBAT 2022 tarihinde Rusya’nın birkaç gün önce Ukrayna’ya yaptığı geniş çaplı askeri müdahaleden bu yana ilk görüşmelerin ilk defa koşullar olmadan gerçekleştiğini ve bunun Ukrayna ve Belarus cumhurbaşkanları arasındaki telefon görüşmesinin bir sonucu olduğunu belirtiyor. Sonuç? Sonuç yine yok! Toplantıdan çıkan karar, “Görüşmelere tekrar devam edebiliriz” oluyor.
Artık Rusya’nın Karabağ bölgesindeki hegomanya hayelleri, bu günkü savaş konumundaki durumuna göre erozyona uğrayacağının işareti olabilir.
Bekletelim görelim.
Yaşlı nüfusa sahip olan ABD ve AB ülkeleri çıkartılan savaşların sayesinde, göçmenler tarafından sağlanacak sığınmacı genç nüfusa kavuşacaklarını sanıyorlar galiba.
Barış içinde, Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın